Skip to content Skip to footer

Dzień Ziemi. Elek i Leonek odkrywają elektroodpadowe tajemnice, czyli gdzie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny?

Dziś szczególnie ważny dzień dla naszej planety, bowiem obchodzić będzie ona swoje święto! 22 kwietnia to Dzień Ziemi. Jest to idealny moment, aby zastanowić się nad naszym wpływem na środowisko naturalne i podjąć działania na rzecz jego ochrony. W ramach projektu Odn@wiamy, w szczególny sposób skupiamy się na prawidłowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W ramach kolejnych edycji akcji zbieramy stary sprzęt komputerowy, oczyszczamy go i przekazujemy dalej do ponownego użycia. Dzięki tym działaniom, dajemy drugie życie używanym urządzeniom i wspieramy placówki, które posiadają deficyt w tym zakresie. Warto pamiętać, że sprzęt, który dla Ciebie może wydawać się bezużyteczny, dla kogoś innego nadal może być wartościowy!

 

Co zrobić, gdy sprzęt staje się odpadem?

 

Jeśli Wasz sprzęt jest zepsuty lub przestarzały, a wykorzystanie go ponownie nie jest już możliwe, warto wiedzieć, gdzie powinniśmy go oddać, aby zrobić to w sposób prawidłowy. Wyróżniamy kilka miejsc, w których zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zostanie zabezpieczony i przekazany do recyklingu.

 

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOKi)

W każdej gminie znajdują się Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOKi). Na  stronie gminy można sprawdzić, pod jakim adresem znajdziemy nasz PSZOK, a także informacje w jakie dni można oddać tam elektroodpady. Punkty te są zobowiązane przyjąć od mieszkańców swojej gminy każdy rodzaj elektrośmieci bez pobierania za to opłat.

 
Sklepy wielkopowierzchniowe z elektroniką pow. 400 m2

Elektrośmieci, takie jak lampki rowerowe, telefony czy zegarki można zabrać ze sobą do sklepów wielkopowierzchniowych powyżej 400m2, które zajmują się sprzedażą elektroniki. W tych miejscach można bowiem oddać zużyty sprzęt do 25 cm. 

 

Oddaj stary sprzęt przy zakupie nowego

Przy zakupie nowego sprzętu, stary – który jest tego samego typu – można oddać za darmo w sklepie, w jakim go kupujemy. Dla przykładu – kupując nowy robot kuchenny, starego robota można oddać za darmo w danym sklepie.

 

Pojemniki na elektroodpady i zbiórki

W niektórych miastach można zauważyć specjalnie dedykowane pojemniki, do których istnieje możliwość wrzucenia elektroodpadów. Są one zazwyczaj dedykowane dla zbiórki mniejszego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dodatkowo w wielu miastach, z okazji świąt ekologicznych – np. obchodów, Dnia Ziemi, organizowane są wydarzenia, podczas których odbywają się zbiórki elektroodpadów. Zazwyczaj odbiór odbywa się bezpłatnie, a za przyniesiony sprzęt często można otrzymać, np. sadzonki kwiatów. 

 

Elek i Leonek odkrywają elektroodpadowe tajemnice 

W tym roku w ramach naszego projektu przygotowaliśmy dla Was bajkę dla dzieci, która opowiada o właściwym postępowaniu z elektroodpadami i pokazuje, gdzie należy oddać elektrośmieci. Zachęcamy do obejrzenia bajki razem z dziećmi i wspólnego edukowania najmłodszych na temat prawidłowego postępowania z elektrośmieciami i pro-środowiskowych działań na rzecz naszej planety! 

 

 

Zachęcamy także do odwiedzenia strony projektu Elektro3000 (link), gdzie znajduje się quiz o odpadach. To świetna okazja, aby utrwalić lub pogłębić swoją wiedzę na temat segregacji odpadów.


Jeśli chcecie razem z nami działać rzecz ochrony środowiska i budować lepszą przyszłość dla naszej planety, to zapraszamy do dołączenia do akcji Odn@wiamy! Wasze stare monitory, komputery, laptopy i inny sprzęt komputerowy może wesprzeć dzieci i młodzieży. Każdy z nas może się przyczynić do pozytywnej zmiany na Ziemi!